|
||||||||
Dokumentum szerkezet - <meta> tagokEgy HTML dokumentumhoz kiegészítő adatokat lehet csatolni a <meta> tagok segítségével. Ilyen információ lehet például a szerző neve, az oldal tartalmának rövid leírása, a kulcsszavak, a karakterkódolás, az elkészítés dátuma, stb. A <meta> tagnak nincs zárótagja. Leggyakrabban használt attribútumok:
Minden meta elem egy tulajdonság – érték párost definiál. A tulajdonságot a http-equiv vagy a name attribútummal, az értéket pedig a content attribútummal lehet megadni. Az alábbiakban néhány példát láthatsz a <meta> tagok alkalmazására. Karakter kódolásA legfontosabb információ, amit <meta> tagban szokás megadni, a karakter kódolás. A következő példa a közép-európai karakterkészletet állítja be, amely többek között a magyar ékezetes betűket is tartalmazza: <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2"> A karakterkódolás megadása azért fontos, mert a böngészők az alapján tudják a szervertől megkapott HTML fájl byte-jait szöveggé alakítani. Egy byte 0 és 255 közötti értéket vehet fel. Az iso-8859-2 karakterkészlet esetén például a 32 a szóköz karakternek felel meg, a 65 az A betűnek, a 252 pedig az ü betűnek. Mivel a világ összes nyelvének összes írásjele nagyságrendileg több karakter ábrázolását követeli meg, mint az egy byte-hoz hozzárendelhető 256 lehetőség, ezért több szabványos kódtábla létezik. A két legfontosabb:
Persze a történetnek csak az egyik fele az, hogy a HTML fájl byte-jait hogyan alakítja át a böngésző olvasható szöveggé. Arra is figyelned kell, hogy a szerkesztő programod a megfelelő kódolással mentse el az általad begépelt szöveget. (Akkor derülhet ki, hogy ezt elhibáztad, amikor az elkészült anyagot megnyitod egy böngészőben.) Rövid leírás a weboldalrólHa írsz egy rövid összefoglalót a weboldalad tartalmáról, akkor azt a Google és a többi kereső szolgáltató megjelenítheti a találati listában. (Lehet, hogy a találati listában az általad írt összefoglaló helyett az oldal tartalmából egy rövid részlet fog látszódni, ha az jobban megfelel a keresett kifejezésnek.) Egy jól megírt összefoglaló segít a kereső motoroknak megfelelően indexelni az oldaladat és segít a potenciális látogatóidnak eldönteni, hogy a találati listából melyik weboldalt válasszák ki. Példa: <meta name="description" content="A <meta> tag bemutatása alkalmazási példákkal: karakterkódolás megadása, rövid leírás, kulcsszavak listája, stb."> Lehetőleg írj egyedi összefoglalókat a webhelyed minden egyes oldalához. Kulcsszavak listája<meta> tagban lehet megadni az oldal kulcsszavainak listáját: <meta name="keywords" content="weblap, készítés, html, dokumentum, szerkezet, meta tag, karakter kódolás, description, keywords, kulcsszavak"> Az internetezés hőskorában – a 90-es években – nagyon fontos volt a megfelelően összeállított kulcsszó lista, mert a keresők nagy súllyal figyelembe vették azt. Ma már sokkal kisebb a jelentősége, mert kifinomultabb módszerekkel határozzák meg egy-egy oldal helyezését a találatok között. A kereső motorok elsősorban az oldal tartalmi részének elemzésével és a bejövő linkek száma és minősége alapján rangsorolják a weblapokat egy adott kifejezésre. Böngésző átirányítása<meta> tag segítségével a böngésző átirányítható: <meta http-equiv="Refresh" content="0; URL=../newpage.html"> A content attribútum értéke - egymástól pontosvesszővel elválasztva - két információt tartalmaz:
A fenti példában a böngésző azonnal elkezdi a newpage.html fájl letöltését (ami ebben az esetben egy szinttel feljebb van a könyvtár struktúrában, mint a <meta> tagot tartalmazó fájl). Tipp: Amennyiben egy webszerver egy könyvtár nevét tartalmazó kérést kap a böngészőtől, akkor a szokásos beállítás szerint a könyvtárban lévő index.html nevű fájlt küldi el a válaszban, ha van ilyen, ellenkező esetben kilistázza a könyvtár tartalmát. Biztonsági okok miatt le szokták tiltani a webhelyek könyvtárainak kilistázását, olyan módon, hogy minden alkönyvtárban elhelyeznek egy-egy index.html nevű fájlt, ami egy üres HTML dokumentum. (Ha egy hacker nem tudja, hogy milyen fájlokat tartalmaz egy webhely, akkor nehezebben találja meg a támadható pontokat.) Ha le van tiltva a könyvtárak tartalmának kilistázása, akkor az sajnos néhány „rendes” látogatót is elriaszthat. Ha valaki úgy próbál navigálni, hogy a böngészőben látható elérési út végéből letöröl egy részt, akkor nem általánosabb információkat fog kapni, hanem csak egy üres oldalt. Ezt a problémát kiküszöbölheted, ha a könyvtár kilistázását letiltó index.html fájlokban egy <meta> tag a fájlstruktúrában egy szinttel feljebb található oldalra irányítja át a látogató böngészőjét. A dokumentum szerzőjeSzokás megadni a weboldal készítőjének nevét: <meta name="author" content="Forgács László"> A <title> tag » |
|
|||||||